Ustawienia języka i klawiatury


Wszelkie ustawienia klawiatury jak i jęzków znajdziemy w Panelu sterowania. Zrzut ekranu pokazuje jak do niego wejść.


Kolenym krokiem jest wejście do ustawień regionalnych i językowychW zależności od ustawień w systemie Panel sterowania może mieć inny wygląd (jak poniżej). Przełączać się między widokami można za pmocą polecenia "Przełącz do widoku klasycznego" lub "Przełącz do widoku kategorii".Po wyświetleniu okna dialogowego ustawień regionalnych przechodzimy na zakładkę "Języki" a następnie klikamy przycisk "Szczegóły".Aby się pozbyć niechcianej klawiatury "Polski 214" klikamy jej nazwę i przyciskamy "Usuń". Uwaga! nie da się usunąć klawiatury, jeśli jest ona aktualnie używana. Wtedy trzeba przełączyć się na klawiaturę "Polski programisty" (klikając ikonkę klawiatury na pasku języka) i dopiero w panelu sterowania usunąć "Polski 214".Aby używać znaków narodowych dla niektórych języków należy dodać konkretny język. W tym celu klikamy "Dodaj" i wybieramy język. Następnie klikamy "Ok".Teraz już podczas pisania tekstów, jeśli zajdzie potrzeba użycia znaków np z języka niemieckiego, czy rosyjskiego wystarczy na pasku języka wybrać dany język.I już możemy pisać w danym języku. Niestety trzeba jeszcze wiedzieć co napisać tzn znać jakieś słowa. Ale pocieszeniem na nasze problemy językowe może być powiedzenie:
"Co z tego, że zna sześć języków, skoro w żadnym z nich nie ma nic do powiedzenia" :-)A propos języków to właśnie zauważyłem na obrazku powyżej, że popełniłem tzw czeski błąd.
Jedna sprawa to znajmość języka a druga znajomość klawiatury. Mniejszy problem przy używaniu niemieckiego, bo kilka literek trzeba zlokalizować, ale przy rosyjskim to już chybił trafił :-)
Można wtedy wspomóc się wydrukiem układu klawiatury danego języka.

Układ niemieckiUkład rosyjski
Możliwe są oczywiście drobne różnice w położeniu klawiszy na klawiaturze. (Latopy zwykle mają trochę inaczej rozmieszczone klawisze niż komputery stacjonarne).

POWRÓT NA GÓRĘ

Nauka pisania bezwzrokowego

Zasadą pisania bezwzrokowego jest wyrobienie nawyku naciskania klawiszy zawsze tymi samymi palcami. I tak np. klawisz z literą „R” zawsze naciskamy drugim palcem(wskazującym) lewej dłoni. Klawisz ENTER zawsze piątym palcem prawej dłoni.
Szczegółowy rozkład palcowania pokazuje obrazek (zrzut ekranu z programu „Mistrz klawiatury 2”.Najprostszą metodą nauki jest skorzystanie z programu do tego przeznaczonego. Polecam popularny program „Mistrz klawiatury” firmy Nahlik Soft. Program za darmo można pobrać ze strony producenta (wersję demo), na której można dość sporo się nauczyć. Pełną wersję programu można kupić za 49 zł (listopad 2010). Adres strony, z której można pobrać program:
www.nahliksoft.com.pl
Podczas pracy z programem ćwiczymy wpisując tekst pojawiający się na ekranie. Program liczy nam błędy, szybkość pisania w znakach na minutę oraz mierzy rytmiczność stukania w klawisze. Na ekranie pokazywane są nam także na klawiaturze kolejne znaki, które należy wstawiać.POWRÓT NA GÓRĘ

Wyłączenie / włączenie automatycznego odtwarzania płyt CD i dysków wymiennych

Wkładając do odtwarzacza płytę CD/DVD domyślnie jest ona uruchamiana i pojawia się okienko z zapytaniem jakie działanie podjąć. Podobna sytuacja ma miejsce po włożeniu dysku wymiennego (pendriv'a) do gniazda USB.

Uruchamiany jest wtedy plik autorun.inf (na pendriv'ie) co niesie ze sobą niebezpieczeństwo uruchomienia wirusów lub trojanów na komputerze.
Aby temu zapobiec można wyłączyć automatyczne uruchamianie dysków podłączanych do komputera.

Łatwo wykonać to w wersji Windows XP Professional:
Klikamy START/URUCHOMPojawi się okno w którym wpisujemy GPEDIT.MSCPojawi się okno ZASADY GRUPY. W nim rozwijamy KONFIGURACJA KOMPUTERA/SZABLONY ADMINISTRACYJNE i klikamy w SYSTEM
Po prawej stronie pojawi się lista opcji a wśród nich WYŁĄCZ FUNKCJĘ AUTOODTWARZANIE, w którą klikamy dwukrotnie
Pojawią się właściwości, w których wybieramy WŁĄCZONE a z rozwijanej listy możemy wybrać czy tylko płyty nie będą uruchamiane automatycznie czy wszystkie dyski.

W wersji Windows XP Home Edition należy automatyczne uruchamianie wyłączyć w edytorze rejestru.

UWAGA!!! NIEUWAŻNE GRZEBANIE W REJSTRZE MOŻE SKOŃCZYĆ SIĘ AWARIĄ SYSTEMU WINDOWS
NALEŻY TO ROBIĆ BARDZO OSTROŻNIE, BY PRZYPADKOWO NIE USUNĄĆ LUB NIE POZMIENIAĆ INNYCH KLUCZY NIŻ TE, KTÓRE CHCEMY ZMODYFIKOWAĆ.
Przed zmianami w rejestrze warto zapisać plik rejestru jako kopię zapasową.
Można to zrobić nastęująco:
Klikamy START/URUCHOM i wpisujemy REGEDIT
Pojawi się edytor rejestru. W nim wybieramy PLIK/EKSPORTUJW oknie eksportowania wybieramy ZAKRES EKSPORTU - WSZYSTKOMożna poprawić odpowiednią pozycję w rejestrze lub uruchomić plik, który można pobrać w dziale POBIERANIE lub BEZPOŚREDNIO TUTAJ.


Pod łączem znajduje się folder skompresowany ZIP, który zawiera dwa pliki.
Plik autorun-off.reg zawiera polecenie dodające do rejestru wpis o wyłączeniu automatycznego uruchamiania dysków CD oraz pendriv'ów
Dokładna zawartość pliku:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoDriveTypeAutoRun"=dword:000000ff
"NoSaveSettings"=dword:00000000


Plik autorun-on.reg załącza automatyczne uruchamianie wszystkich dysków.
Dokładna zawartość pliku:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoDriveTypeAutoRun"=dword:00000000
"NoSaveSettings"=dword:00000000


Po ściągnięciu folderu skompresowanego należy go rozpakować a następnie uruchomić plik autorun-off.reg. Zostanie wyświetlony komunikat o wprowadzeniu wpisu do rejestru. Zmiany będą zastosowane po ponownym uruchomieniu systemu.

Można zamiast korzystać z gotowego pliku użyć "ręcznej" modyfikacji rejestru:

Klikamy START/URUCHOM i wpisujemy REGEDIT.EXEPojawi się okno edytora rejestruPrzechodzimy do miejsca:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\ExplorerKlikamy dwukrotnie NoDriveTypeAutoRunI wpisujemy FF klikamy OK i zamykamy edytor rejestru.
Zmiany wejdą w życie po ponownym uruchomieniu systemu. POWRÓT NA GÓRĘ

Pakiet biurowy MS Office | Microsoft Word | Microsoft Excel | Microsoft PowerPoint | Tworzenie stron www | CorelDraw | VBA | Obsługa komputera | Pisanie bezwzrokowe |